سفر روحانی به آذربایجان غربی و قفلهایی که هنوز بر زبان مادری مان بدون کلید باقی مانده است…

photo_2016-05-30_21-09-48

سه سال از آخرین سفر روحانی به اورمیه می گذرد. برای آخرین بار آقای روحانی در جمع مردم اورمیه از ایجاد فرهنگستان زبان ترکی و اجرای اصل 15 قانون اساسی صحبت به میان آورد و قول داد که اگر رئیس جمهور شود این آرزوی دیرین مردم آذربایجان که تحصیل به زبان مادریشان در مدارس می باشد را عملی خواهد کرد. او با کلید بزرگی که در دست داشت قول داد که قفل 80 ساله ای که بر زبان ترکی در ایران زده شده است را باز خواهد کرد و کودکان ترک زبان نیز قاد خواهند بود  همچون کودکان و هموطنان فارس و عرب ایرانی خود به زبان مادریشان در مدارس تحصیل کرده و علم آموزی کنند.

ولی متاسفانه با گذشت سه سال از ریاست جمهوری روحانی هیچ یک از قولهایی که به مردم آذربایجان داده است عملی نشده و کم کم اندک امیدی که در دل مردم آذربایجان روشن شده بود نیز رو به خاموشی و افول گرویده است. روحانی در سفر استانی اخیر خود به اورمیه عوض اینکه پاسخگوی خواسته های مردم آذربایجان و قولهایی که به آنها داده بود باشد با اقدامی نسنجیده و احساسی باعث ایجاد چالشی جدید در استان و ناراحتی شدید مردم آذربایجان شد؛ روحانی با سفر به شهرستان مهاباد باعث نمود تبعیضی آشکار بین دیگر شهرستانهای استان شده و چالشهای اتنیکی موجود در این مناطق را فاحشتر نمود. تا جایی که بیشتر ائمه جمعه استان از جمله ائمه جمعه خوی و میاندوآب با گفتن این مطلب که مهاباد هیچ مزیتی نسبت به دیگر شهرستانهای استان ندارد به این اقدام روحانی اعتراض نمودند.

photo_2016-05-30_22-35-28

روحانی در بنرهای تبلیغاتی خود در این سفر با ژستی روشنفکرانه از آذربایجان غربی به عنوان دیار اقوام و ادیان یاد میکند و برخلاف رویه سفرهای استانی خود به شهرستان مهاباد نیز سفر میکند ولی جای بسی تعجب دارد که تاکنون در مقیاسی بسیار گسترده تر قادر نیست تفاوتهای فرهنگی،و زبانی میان اقوام ایران را درک کرده و برای اشاعه فرهنگ و زبان مادریشان کاری انجام دهد.

امیدواریم آقای رئیس جمهور کلیدی اگر دارد تا پایان دوره ریاست جمهوریش رو کند تا بتواند به قول مردم اورمیه برای تبلیغات دور دوم ریاست جمهوری حرفی برای گفتن داشته باشد.

احمد جوادی

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. رشدیه گفت:

    اگر بدانیم در کجا هستیم و بر ما چه گذشته،خواهیم فهمیدکه چه باید بکنیم؛و هر کار را چنان که باید انجام خواهیم داد.
    آبراهام لینکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *