میاندوآب قطب تولید نهال در کشور

نهالستانهای میاندوآباین روزها اگر نگاهی به اطراف میاندوآب داشته باشید، نهال فروشانی را مشاهده می کنید که دوشادوش یکدیگر، به فروش نهال مشغول هستند.

شهرستان میاندوآب به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، خاک مستعد و نهال کاران ماهر و توانمند به یکی از قطبهای اصلی تولید نهال در کشور تبدیل شده است تا جایی که سالانه 10 تا 12 میلیون اصله نهال توسط نهال کاران این شهرستان تولید و در نقاط مختلف کشور توزیع می شود.

به گزارش زرین خبر، هرساله بازار نهال فروشان از اواخر بهمن ماه شروع شده و تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می یابد و در این میان نیز افرادی از نقاط مختلف کشور برای تهیه نهال به این شهرمراجعه می کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، هم اکنون 140 هکتار نهالستان در این میاندوآب وجود دارد که دو هزار و 800 نفر به صورت مستقیم و چهار هزار و 200 نفر نیز به طور غیرمستقیم در این نهالستان ها مشغول به کار هستند.

ارزش تولید سالانه نهال در این شهرستان را بیش از 9 میلیارد تومان بوده و نهالهای تولید شده در این شهرستان در نقاط مختلف کشور توزیع حتی به دیگر کشورهای همسایه نیز صادر می شود.

این نهال ها بیشتر از نوع سیب، هلو، زردآلو، آلو، گلابی، به و … است و حتی امروزه به منظور احیای دریاچه ارومیه، بازار نهال هایی مانند “گز” و “سنجد” نیز به دلیل مقاومت نسبت به شوری آب، رونق گرفته است.

شهرستان میاندوآب قطب اصلی تولید نهال در کشور است و نهالستانهای مجوزدار این شهرستان تحت نظارت مدیریت جهاد کشاورزی می باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *