نخستین دسته از فلامینگوها وارد تالاب گؤل سلیمان آباد میاندوآب شدند

فلامینگوماموران یگان حفاظت این اداره نخستین دسته از فلامینگوها را به تعداد 70 قطعه در تالاب گل سلیمان آباد این شهرستان مشاهده و سرشماری کردند.

این تعداد از فلامینگوها در ادامه کوچ بهاری خود وارد این تالاب شدند که پس از تغذیه و استراحت کوچ خود را به مناطق شمالی ادامه می دهند.

به گزارش ایرنا به نقل از رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب، ورود این تعداد فلامینگو در این فصل که در چند سال اخیر در این تالاب کم نظیر بوده به خاطر احیای کامل این تالاب و مهیا شدن شرایط لازم برای ماندگاری این گونه از پرندگان در این منطقه است.

تالاب فصلی گل سلیمان آباد میاندوآب در مجموع دارای بیش از 25 هکتار مساحت بوده و امسال به دلیل باران پاییزی و اجرای طرح آبخیزداری اداره منابع طبیعی به طور کامل احیا شده و ارتفاع آب در آن بین 50 سانتی متر تا 1.5 متر در نوسان است.

در این تالاب علاوه بر فلامینگوها هزاران قطعه پرنده مهاجر و بومی آبزی و کنارآبزی دیگر از جمله کاکایی، پرستوی دریایی و انواع اردک ها نیز وجود دارد که با کاهش آب در فصل های گرم از این تالاب کوچ می کنند.

در شهرستان میاندوآب علاوه بر تالاب گل سلیمان آباد، منطقه حفاظت شده و تالاب نوروزلو و تالاب های سواحل دریاچه ارومیه در فصول مختلف سال پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر هستند.

فلامینگو پرنده ای است با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، آبچر، با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگهای سفید و صورتی که بین 90 سانتی متر تا 1.5 متر بلندی دارد.

در پروازها بالها و گردن این پرنده کشیده و قدری پایین تر از سطح بدن قرار می گیرد و بالهایش ترکیب زیبایی از رنگهای سرخ و سیاه دارد و به آرامی راه می رود.

این پرندگان به صورت دسته جمعی و در دسته های چند هزارتایی زندگی می کنند و سواحل دریاچه ارومیه و استان فارس مهمترین زیستگاه آن در ایران است.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. میلاد گفت:

    چوخ گوزل ساغولون
    من ده گول لو یم.
    چوخ یاشیاسینیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *