آغاز پخش برنامه‌های تلویزیونی به زبان ترکی از شبکه استانی خراسان شمالی

برنامه مستقل ترکی زبان در مراسمی در صدا و سیمای شبکه اترک آغاز به کار کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، برنامه سیمای ترکی نیز با نام استان “گچن هفتده” روزهای جمعه هر هفته به مدت  پانزده دقیقه مهمترین رویدادهای استان را به سمع و نظر بینندگان در سراسر استان می رساند.

همچنین پخش برنامه رادیویی “ایشِق گِجلَه” هر روز به مدت یک ساعت از صدای خراسان شمالی آغاز شده است.

زبان ترکی هم که در استان خراسان شمالی رایج بوده و بنا به گفته رئیس صدا و سیمای این استان حدود 30 تا 35 درصد از مرم استان به این زبان تکلم می کنند.

نماینده مردم شیروان و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز گفته است ترک زبانهای خراسان شمالی یکی از اقوام با سابقه و اصیل این استان هستند. وی همچنین گفته است بهترین روش ارتباط با مردم به زبان خودشان است ، ما اگر این زبانها را احیا کنیم مطمئنا هم فرهنگ ما حفظ خواهد شد و هم دین ما حفظ خواهد شد و مردم اگر با زبان خودشان صحبت و محاوره داشته باشند بیشتر لذت خواهند برد.

پخس برنامه های ترکی با استقبال گسترده مردم خراسان شمالی، همچنین روحانیون، دانشگاهیان، پژوهشگران و کارشناسان فرهنگ و هنر ترک زبان شمال خراسان مواجه شده است.

گفتنی است ترک‌های خراسان بخشی از مردمان ترک زبان ساکن خراسان و نواحی همسایه از ترکمنستان تا فراتر از آمودریا هستند که به زبان ترکی سخن می‌گویند و پیرو مذهب شیعهٔ دوازده‌امامی هستند. جمعیت آنان بیش از یک میلیون تن برآورد می‌شود.

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. یاشار شانلی گفت:

    helal olsun

  2. ساغول یاشار قارداش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *