چهاربرج تنها شهری که مسافرکِش‌ها دو نفر را در صندلی جلو سوار می‌کنند!

سوار کردن دو مسافر در صندلی جلوسوار کردن دو سرنشین در صندلی جلوی سواری‌های خطی مشکلی است که چندین سال است گریبان مسافران خطوط چهاربرج – میاندوآب و چهاربرج – ملکان را گرفته است. کاری غیر قانونی و خطرناک که در بین تمام شهرها و مناطق اطراف فقط در چهاربرج انجام می‌شود. حتی در روستاهای اطراف چهاربرج هم سوار کردن تنها یک مسافر در صندلی جلو به صورت امری عادی نهادینه شده است. ولی بی فکری رانندگان چهاربرجی و عدم اعتراض مناسب مساقران چهاربرجی باعث استمرار این کار خلاف فرهنگ عمومی شده است.

به دلیل عدم وجود پلیس بین راهی در مسیر چهاربرج – ملکان، این قانون شکنی در این مسیر چشم‌گیرتر است. با این که تعداد بسیار زیادی از رانندگان این خطوط در نوبت سوار کردن مسافر ایستاده‌اند، باز هم شاهد سوار کردن 5 نفر سرنشین برای هر ماشین هستیم. این یعنی معطلی بیشتر برای هر راننده.

در این میان نکته خیلی منفی موجود، برخورد نامناسب و بعضا هم زننده راننده‌ها با معترضین به این قانون شکنی است. بدتر اینکه بعضی از آنها درخواست کرایه دو نفر از شخص معترض برای تکی نشستن در صندلی جلو می‌کنند. این معضل در حالی ادامه دارد که مسافران چهاربرجی هیچ مرجعی برای شکایت و پیگیری مسئله ندارند.

البته صرف نظر از شکایت و پیگیری به قطع یقین این مشکل یک راه حل خوب دارد و آن هم فرهنگ سازی است. تمام رانندگان این خطوط دوستان و آشنایان ما هستند. بهترین کار این است با زبانی مناسب، دوستانه و سازنده، سعی کنیم این همشهری‌های خود را توجیه کنیم که این کار مناسب و اصولی نیست و دود این کار نامناسب اول از همه به چشم خود آنها خواهد رفت.

باید یاد بگیریم که مهمترین مولفه و دارایی یک شهر فرهنگ آن است. اینکه چهاربرجی‌ها به عنوان مردمی بافرهنگ شناخته شوند بسیار مهم و ارزشمند است. باید سعی کنیم چنین تصویری از شهرمان را برای همگان ایجاد کنیم.  با جا انداختن فرهنگ سوار کردن تنها یک سرنشین در جلوی ماشین‌ها یک گام مهم برای رسیدن به این هدف برداریم.

مطالب مرتبط

11 دیدگاه‌

 1. قافار گفت:

  چوخ اوزون یولون وار…

  • ocaq گفت:

   قافار، اوزون ولی ممکن. بیز ده کی اوزون یوللارین آدامی اولمالی‌ییق.

 2. یئرکوکی گفت:

  بیزیم شهرده‌ قدیم بو مشکل واریدی، آمما ایندی تقریبا حل اولوب.

 3. تشکرلر اوجاق همکاردان:
  بو مطلبی داهانشر وردیک.امید اولا بو خبر شوفر دوستلارا یتیشه!
  http://www.4borj.com

  • ocaq گفت:

   چوخ ساغولون. ممنونوق. بیز راننده‌لرنن یونا گؤره دانیشدیق. ولی هله چکر تا قبول ائله‌سینلر. 🙂

 4. me گفت:

  http://marde-rooz.com/5963/
  تو این لینک میگن که میمون ها رفتارهای اعتراضی را بلد هستند،بخونید جالبه ،حالا نمیدونم در ما چه اتفاقی میفته که در برابر همچین چیزایی سکوت میکنیم ،ولی احتمالا پرورش نیافتن یه سری مهارت های اولیه است که یکی از اونها داشتن قاطعیت(Assertiveness ) هست ،دلیل بر این رفتار های ما باشه.
  برای زندگی بهتر باید یه سری چیزا را اموخت 🙂
  http://www.mgtsolution.com/olib/101330839.aspx

 5. ocaq گفت:

  ممنون سیزدن عزیز یولداشیمیز. اگر هامیمیز بو ایشه اعتراض ائله سک یاواش-یاواش فرهنگ سازی اولار .

 6. رشدیه گفت:

  البته فرهنگ سازی چوخ یاخچدور.
  آما بو مشکلین ریشسه فر هنگی اولا بیلمز بلکه اقتصادی دور.ایکه راه حل واریده اول ایجاد اشتغال در نتیجه تامین مالی سونرا پلیس راهنمایی و جریمه.
  اولینکه یول یاخچدور .
  ساغ اولاسیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *