در چارچوب طرح‌های احیای دریاچه، جیغاتی چای به تاتائو چای وصل می‌شود

جیغاتی چای به تاتائو چای وصل می‌شودطرح انتقال آب جیغاتی چای (زرینه رود) به تاتائو چای (سیمینه رود) میاندوآب که با هدف احیای دریاچه اورمیه اجرا می شود، تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد.

سیف‌اله مطلبی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رودخانه‌های زرینه و سیمینه میاندوآب یکی از منابع اصلی تامین کننده آب دریاچه اورمیه هستند که 42 درصد از آب سالانه این دریاچه را تامین می‌کنند.

وی گفت: در حال حاضر پسروی آب دریاچه اورمیه و نیز وجود آبگیرها و لایروبی‌های غیراصولی مانع از رسیدن آب زرینه رود به دریاچه می‌شود و آب این رودخانه در هنگام ورود به این دریاچه از مسیر خود منحرف و به طرف تالاب قره قشلاق جاری می‌شود.

مطلبی اظهار کرد: با توجه به اینکه آب سیمینه رود در حال حاضر مستقیما وارد دریاچه ارومیه می شود، پیش بینی شده است با ایجاد یک کانال انتقال، آب زرینه رود ابتدا به سیمینه رود انتقال پیدا کرده و از آن طریق بدون هدر رفت آب به صورت مستقیم به دریاچه اورمیه بریزد.

وی گفت: طول این خط انتقال هفت کیلومتر و اعتبار پیش بینی شده برای آن 20 میلیارد تومان است.

اجاق: نکته‌ی مهمی که در این زمینه وجود دارد، بحث ابعاد زیست محیطی این کانال واصل است. امید است مطالعات و پیش‌بینی‌‌های لازم در این زمینه صورت گرفته باشد تا شاهد بجران دیگری در مناطق پایین دستی این کانال نباشیم. خصوصا در منطقه حفاظت شده قره قشلاق و منطقه شام مرحمت آباد که علاوه بر وجود مراتع و زمین‌های کشاورزی، پذیرای هزاران پرنده و چندین گونه جانوری است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *