چالش‌های پیش روی ورزش بانوان در چهاربرج

پیاده روی بانواندر اهمیت و مزایای ورزش هر چقدر گفته شود کم هست. به خصوص برای افرادی که سبک زندگی کم تحرکی دارند و با مشکلات اضافه وزن و چاقی مواجه‌اند، ورزش در جلوگیری و حتی درمان معضلات مربوط به آن تاثیر به سزایی دارد.

با توجه به سبک زندگی بانوان چهاربرج و وضعیت آنان می‌توان متوجه شد که بخش بزرگی از این جمعیت دچار اضافه وزن و به تبع آن مشکلات قلبی و عروقی و فشار خون هستند؛ علاوه بر این مشکلات جسمانی، احتمالا مشکل افسردگی نیز در بینشان زیاد می‌باشد (شواهد پژوهشی در این مورد نداریم ولی با توجه به شواهد تجربی این احتمال را مطرح می‌کنیم).

از طرفی هم متاسفانه امکانات و فرهنگ لازم برای ورزش بانوان در شهرمان فراهم نیامده است. از بعد فرهنگی همین بس که اگر کسی ایده استفاده بانوان از مکان‌های ورزشی شهرمان را مطرح کند، آن وقت متوجه می‌شویم که مانع فرهنگی یعنی چه!

خوشبختانه جدای از موانعی که گفته شد، از حدود هفت، هشت سال پیش برخی از بانوان چهاربرجی به صورت خودجوش و اغلب دسته‌جمعی شروع به رفتن به پیاده‌روی صبحگاهی می‌کنند و خوشبختانه این حرکت بسیار پسندیده با وجود سنگ‌اندازی‌هایی که در ابتدا با آن مواجه بود به رشد خود ادامه داد و الان با تعداد بانوان بیشتری انجام می‌شود و به نوعی در شهرمان جا افتاده است.

امیدواریم که مقدمات فرهنگ‌سازی و همچنین ایجاد فضاهای ورزشی مناسب برای بانوان ایجاد گردد.

مطالب مرتبط

9 دیدگاه‌

 1. گؤروش گفت:

  دیدگاه اهالی چهاربرج نسبت به گذشته راجع به ورزش بانوان مثبت شده

 2. ahmad گفت:

  یکی از اساسی ترین مشکلات و موانع رشد ورزش بانوان در چهاربرج نبود اداره مستقل تربیت بدنی و در زیرمجموعه آن سرپرستی ورزش بانوان در این شهر است. به قول نویسنده متن فوق همه چیز ورزش بانوان در چهاربرج کاملا خودجوش است و ساختاری وجود ندارد تا به این فعالیتها جهت مناسب دهد و با فرهنگ سازی مناسب حتی ورزش حرفه ای بانوان را پی ریزی نماید.
  متن فوق نمایانگر تمامی چالشهای ورزش بانوان در چهاربرج نیست و بسیار سطحی به مسئله پرداخته است.

  • ocaq گفت:

   این نوشته به طور تفصیلی به مساله نپرداخته و اشاره‌ای به چارچوب مسئله کرده است.

 3. danar گفت:

  اول اینکه صرف اشاره کردن و به سطح دراوردن موضوعات به ظاهر پیش پا افتاده ،به خودی خود مهم است
  از طرفی هم من نیز قبول دارم که به صورت عمقی به بیان مطالب پرداخته نشده است ،ولی من نیز به مانند خیلی ها به دلیل تنبلی عصر نوین مطالب کوتاه تر را بیشتر میپسنیدم :))

  • ocaq گفت:

   بله این موضوعی است که باید به صورت پیوسته پیگیری شود. نوشته ها هر چقدر کوتاه تر و مستمرتر، آنقدر بهتر.

 4. ahmad گفت:

  دوستان عزیز منظور من کمیت این نوشته ها نیست من خودم هم از متنهای خلاصه را بیشتر می پسندم ولی از تیتر این نوشته برمی آمد که چالشهای بیشتری مطرح شود ولی تنها به دو مورد فرهنگی و امکانات اشاره شده و بقیه نوشته ها با تیتر متن همخوانی زیادی ندارد. می شد به جای آن مطالب چالشهای بیشتری مطرح شود. ولی در اینکه موضوع و ایده بسیار خوبی است شکی نیست. ساغ اولون

 5. sevin گفت:

  اوجاقا تشکریمی بیلدیرمک ایستیرم چاربوج قادین لارینا دیر ورمک اوچون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *