رواج ازدواج دختران کم سن و سال، معضلی اجتماعی در چهاربرج

رواج ازدواج دختران کم سن و سال، معضلی اجتماعی در چهاربرجمتاسفانه یکی از معضلات اصلی اجتماعی در چهاربرج و منطقه رواج ازدواج دختران در سنین بسیار پایین است. طوری که بر اساس مشاهدات تجربی سن ازدواج دختران در شهر چهاربرج به پایین تر از 13 سال رسیده است و در سال‌های اخیر با کمال تاسف ازدواج‌های دختر بچه‌های کلاس ششم ابتدایی را نیز به عینه مشاهده نموده‌ایم.

بر اساس مفاهیم حقوقی در بسیاری از مناطق مترقی جهان، سن 18 سال به عنوان محدودیتی برای ازدواج و مسائل مشابه شخصی و اجتماعی مطرح است و از لحاظ قانونی اجازه ازدواج به این افراد داده نمی‌شود. ضمنا کسانی که کودکان را مجبور به ازدواج می‌کنند، با قوانین سفت و سخت مواجه می‌شوند. زیرا شخصی که هنوز به سن 18 سال نرسیده است، چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ روحی آمادگی لازم برای ازدواج و درک زندگی مشترک را به دست نیاورده است.

ازدواج یک دختر 13 ساله یعنی اینکه این دختر که هنوز دوران کودکی و بازی و تفریح خود را می‌گذراند یک دفعه مسئولیت سنگین خانه‌داری و شوهرداری بر دوشش می‌افتد. بعد از آن نیز این دختر خردسال صاحب فرزند می‌شود و در حالی که خود به طور کامل به بلوغ جسمی و شخصیتی نرسیده است، همزمان با فرزندش بزرگ می‌شود. سوالی که مطرح است این است که لین دختر چگونه این فرزند را رشد و تربیت داده و به جامعه تحویل خواهد داد در حالی که خودش به درک درستی درباره خود و دنیای پیرامون دست نیافته است؟

ازدواج چه برای پسر و چه برای دختر یک فرآیند است که با بلوغ جسمی زمینه شروع آن فراهم شده، با بلوغ روحی ضرورت آن کامل می‌شود. در کنار این باید شرایط اجتماعی و اقتصادی لازم نیز مهیا شود تا یک ازدواج موفق پا بگیرد.

تبعاتی که ازدواجِ دختران در سنین پایین دارد فاجعه بار است. تجربه نشان داده که متاسفانه به دلیل عدم داشتن درکی صحیح از زندگی زناشویی توسط زوجین، اغلب این ازدواج‌ها به طلاق منتهی می‌شود. جدا از بحث طلاق، دیگر ناهنجاری‌های اجتماعی مانند اختلافات و تبعات روحی و روانی ناشی از آن و مهمتر از آن امکان عدم پایبندی زوجین به اصول اخلاقی و عدم وفاداری آنها نسبت به یکدیگر به اوج خود می‌رسد.

بسیاری از این دختر بچه‌ها وقتی بزرگ می‌شوند اغلب مشاهده می‌کنند که هیچ گونه تفاهمی با شوهر خود ندارند و این راه را برای ناهنجاری‌های اجتماعی از قبیل طلاق، فروپاشی آرمان خانواده و خیانت باز می‌کند. این روزها از این دست بحران‌ها در چهاربرج کم نیست.

دختر کلاس ششم ابتدایی یا اول راهنمایی چگونه می‌تواند وظایف یک زن را در قبال شوهر خود انجام دهد؟ او چه درکی از زندگی و رفتارهای صحیح زناشویی دارد؟ لازمه‌های یک زندگی زناشویی از قبیل اخلاق، وفاداری، صبر، بردباری، گذشت و … برای او چه تعریفی می‌تواند داشته باشد؟ آیا این دختر می‌تواند از پس پستی و بلندی‌ها و مشکلات زندگی برآید؟

جواب این سئوالها را باید پدران و مادرانی بدهند که رضایت می‌دهند دختر 13 ساله‌شان ازدواج بکند!

مطالب مرتبط

20 دیدگاه‌

 1. گؤروش گفت:

  اولوم اولسون نادانلیغا

 2. houshang گفت:

  اگر با وجدان خود صادق باشیم ازدواج زودهنگام دختران در فرهنگ جامعه ما بی شباهت به زنده به گور کردن دختران زمان اعراب جاهلیت در تاریخ اسلام نیست این در حالی است که ما در جهان کنونی همه سخن از عقلانیت و انسانیت دم می زنیم

 3. میلاد چای بش دی گفت:

  چوخ ایی بیر مطلب ایدی

 4. hassan گفت:

  باسلام-مهم مهم
  باتوجه به نوع مشكل يعني ازدواج دختران كم سن و سال چهاربرج كه حالت ناموسي و حثيتي براي شهرمان دارد به نظر ميرسد اين موضوع نبايددر سطح ملي وجهاني (اينترنت)مطرح شود كه قبلا هم دوستان درج كرده بودندكه با اخطاري حذف نمودند يا لااقل اسم(دختران چهاربرج)از مطلب حذف فرماييد.
  شايان ذكر است كاربران مريض كه دنبال موضوعات پورنو وسكس ميباشنددر جستجوي اينترنت گهگاهي به سايت شما هم سر ميزنندكه صورت خوشي براي براي خواهرانمان ندارد.
  اين موضوعات بايد از طريق مسجد بوسيله وعاظ و يا معلم در مدرسه فرهنگ سازي شود بهتر است.

  • ocaq گفت:

   دوست عزیز، نباید واهمه ای از مطرح شدن عمومی یک مشکل داشته باشیم. این مشکلات تاکنون مطرح نشده که وضع اینگونه بغرنج شده است.
   چهاربرج و جامعه اش با خوبی ها و بدی هایش شهر و جامعه ماست. کسی نمی تواند کلیت ما را زیر سوال ببرد. همین مشکلی که اینجا مطرح شده مشکل خیلی جاهاست. پس نگران نباشید. اجازه خودنمایی به نگاه های بدخواه را نمی دهیم.
   یک نکته هم اینکه متاسفانه بخش بزرگی از روحانیت و وعاظ تاکنون با رویکردی سنتی، محافظه کارانه و نادرست به جای حل این مشکل، آن را تعمیق کرده اند.

 5. hassan گفت:

  آقاي آشفته براي اينكه سايتتان فعاليتش ادامه پيدا كند.موارد ذيل مدنظر قرار گيرد.ومديرسايت http://www.ocaq.ir موظف به رعايت حساسيت ها وضوابط ميباشد.
  اين موضوع براي شهرمان حيثيتي بوده وشما اولين كاشف اين معضل نيستيد ومطرح كردن مسائل جنسي(دختران كم سن وسال) يك قوم يا يك شهربخصوص توسط يك سايت جنرال تبعات بدي براي مردم و زندگي ايشان داشته وعملا مشتريان خود را به اين شهر سوق ميدهيد.وقبل از شما هم در اينترنت اينگونه سكسولوژيهانماهايي مطرح شده بود وبراي مردم سنتي چهاربرج هم اهميت نداشته فقط آبروي خودمان را ميبريم.

  در خاتمه تاثير آخوندا و بزرگان چهاربرج و معلمين و از اطلاع رساني اينترنت جهاني موثر تر است
  هر راستي را نبايد بوق و كرنا كرد.

  • ocaq گفت:

   نگاه شما خیلی جنسیت محور است، دوست عزیز. قدری مدارا به خرج بدهید. هیچ اتفاق بدی نمی‌افتد.

  • amin گفت:

   به نظر من باید آنقدر گفته بشه تا مردم منطقه ما در این مورد آگاهی پیدا کنن. به عینه شاهد ازدواجهایی بوده ام که همون شب اول دختره میخواست بره پیش مادرش بخوابه … یا به خاطر عروسکش کع خونه مادرش مونده بود دعوا کرده بود… مقاله کاملا واضح نوشته شده… ما باید درد رو بگیم تا درمونش پیدا بشه… اصل مسئله اینه ازدواجی که بدون بلوغ کامل فکری و جسمی باشه پایدار نیست. لطفا روحانیون و بزرگان منطقه هم در این خصوص اطلاع رسانی کنن

 6. hassan گفت:

  اتفاقا برعکس سایت شما نگاهش جنسیت محور است.وب سایتهایی داریم از شهرهای مختلف هیچ وقت مشکل دختران شهرشان را بصورت ژورنالی مطرح نمیکنند.
  میتوانید خبرهای تجاوز جنسی موجود درشهرمان را هم اطلاع رسانی کنیدچون این هم یک معضل است.
  بعیداست در یک یک شهر آذربایجان – فرهنگ حراج کردن دختران کم سن و سال مانند افغانیان …

  معتادی و بیکاری وفقروغیر بومی بودن مسولین و………….معضلات عمومی البته چهاربرج لطمه نخورد چون …….

  • ocaq گفت:

   این مطلب نوعی جنسیت زدایی و کمک به حضور زنان و دختران چهاربرجی در عرصه جامعه است. مطرح کردن مشکلات زنان چهاربرج یکی از دغدغه‌های اصلی سایت اوجاق است. ما با این کار قصد گسترش حمایت اجتماعی از دخترانمان را داریم. دخترانی که تصمیمات جامعه مردسالار پیوسته به حقوق اجتماعی آنها تعرض می‌کند و فرصت‌های پیشرفت را از آنها می‌گیرد.
   حسن عزیز، همه ما در اطرافیان دور و نزدیک خود نمونه‌های بسیاری از ازدواج‌های زودهنگام سراغ داریم. این نمونه‌ها ممکن است خواهر یا عروس ما باشد. ما زندگی و پیشرفت را برای این دختران زود ازدواج کرده تمام شده نمی‌بینیم. ولی سعی داریم برای دختران بعد از آنها زمینه‌های فرهنگی مساعدتری برای زندگی و ازدواج فراهم کنیم. خود این عزیزانمان هم از چنین کاری حمایت می‌کنند.
   ما همانطور که از بغرنج جلوه دادن وضعیت موجود حمایت نمی‌کنیم، فجیع و نادرست جلوه دادن انتشار این نقد را هم زیاد درست نمی‌بینیم. ولی خوب است همیشه گامی به جلو برداریم.

 7. ahmad گفت:

  من هم با اوجاق موافقم. دوست عزیز یک مشکل زمانی یک مشکل است که در خفگان و تاریکی باشد. وقتی آن را مطرح می کنیم و در فضای آزاد و روشن قرار می دهیم می تواند دیده شود، نقد شود، افکار عمومی را متاثر کند و طبعا برایش راه حل هم پیدا شود.

 8. hassan گفت:

  مطرح مشکل دختران شهرمان درسایت شما جز آبرو بری و آبروریزی برای این عزیزان و فرهنگ شناخته شده چهاربرج در منطقه عایدی نداشته و نخواهد داشت چراکه پدر ومادران سنتی این قبیل دختران با ابزارهای مخصوص خودشان به راه مستقیم هدایت میشوند.ضمنا در اکثر شهرها که دخترانشان مشکل دارند آیا باید در فضای ازاد مطرح نمایند.
  خوب یک قدم برداشتی عکس و برداشتی.
  همه میتوانند یک سایت یا وبلاگ درست کنند و از دختران چهاربرج موضوعات مختلفی بیان کنند.

  • ocaq گفت:

   کامنت آخر شما به دلیل استفاده از ادبیات تهدید و شانتاژ حذف شد. در صورت سوء استفاده از حسن نیت وبسایت اوجاق، از انتشار دیدگاههایتان معذور خواهیم بود.

 9. ahmad گفت:

  حسن جان مهم نیست که دیگران چه فکری برای مدینه فاضله ای که با توهمات غیر واقعی خود از چهاربرج ساخته اید می کنند. مهم به به و چه چه زدن دیگران برای توهمات شما نیست. مهم واقعیت این مسئله است که بنابر آما ثبت احوال میاندوآب از هر سه ازدواج در منطقه یکی به طلاق می انجامد که عمده ترین دلیلش هم صغر سن دختران و عدم درک درست مفهوم ازدواج و پایبندی آنها به اصول این امر مقدس است. امثال شماها به زدن طبل توخالی عادت کرده اید شما سعی می کنید لجن ها را زیر فرش خانه تان قایم کنید و به تمیز بودن اتاقتان پوز دهید. زمانی در کشورمان در مورد بیماری ایدز هم مثل برخورد سطحی شما برخورد می شد که برای کشورمان افت دارد واقعیت را بگوییم و مثلا کشورهای دیگر از ما سوء تبلیغ می کنند ثمره این رویکرد سطحی رشد این بیماری در جامعه بود ولی امروزه با پنهان نکردن این واقعیت و تبلیغات مؤثر و اشاره به عامل اصلی انتشار این بیماری(مسائل جنسی) ما شاهد رشد حداقلی آن در سالهای اخیر بودیم. شهامت روبرو شدن با واقعیات چهاربرج را داشته باشید بگزارید به خاطر داشتن شهری فاضله برایتان کف نزنند ولی در واقعیت و در عمل شهری نمونه داشته باشیم و رسیدن به این مهم هم با قایم کردن لجن های مختلف اجتماعی زیر فرش حل نمی شود.

 10. ما هم این خبر را درج کردیم.البته ما این معظل را معظل منطقه می دانیم نه فقط چهاربرج.
  درضمن روز خبرنگار را خدمت شما همسنگران خودم در سایت اوجاق تبریک می گویم هرچند در روز خبرنگار کسی به جامعه خبری چهاربرج توجهی نکرد! ولی ما یک خسته نباشید به شما می گوئیم/

  • ocaq گفت:

   بله، دقیقا. این مشکلِ تمام منطقه است.
   روز خبرنگار برای شما هم مبارک باشه. انشالله در آینده زمینه آشنایی نزدیک و همکاری بیشتر وبسایت های چهاربرج فراهم شود.

 11. Tuncay گفت:

  من چند روز نبودم چه غوغایی شده 🙂
  اتفاقا این مساله جزو دغدغه های من بوده و از ocaq.ir تشکر که دغدغه چنین موضوعات مهم و در عین حال زیرآبی را دارد، با خوندن نظرات hassan یاد فیلم ” هیس دخترها فریاد نمیزنند” افتادم، یعنی حاضریم بخاطر تهدید ابرو، تن به هر اتفاقی بدیم، اینکه راجب چنین مساله ی مهمی سکوت رسانه ای اختیار کنیم که نکند آبروی مرد چهاربرجی از جانب ناموسش برود،درباره اهمیت نقش بزرگان چهاربرج با حسن موافقم که واقعا در تبلیغ این امر (ازدواج دختران کودک) از هیچ تلاشی دریغ نمیکنند

 12. دانش گفت:

  زحمات اهل رسانه خصوصا سایت اوجاق درانعکاس واقعیت های مکتوم منطقه جای سپاس دارد .اگر رسانه روشنگری نکند ومسایل و معضلات را انعکاس ندهد درانجام رسالت خویش کوتاهی کرده است لطفا حقیقت ها را فدای مصلحت ها نکنید . حق یارتان

 13. نسیم گفت:

  بیان مشکلات در واقع طی کردن نیمی از مسیر برای حل آنها است. با کتمان و سرپوش گذاشتن روی مشکل فقط باعث می شویم آن معضل به رشد خود ادامه دهد. مثل این است که چشم خود را بر غده ای سرطانی ببندیم و وجودش را نادیده بگیریم. واضح است که سرطان روز به روز گسترده تر و وخیم تر می شود.

  • معلمی از ساوه گفت:

   “بیان مشکلات” نیمی از حل آنها نیست، بلکه “بیان درست مشکلات” نیمی از حل آنهاست. اگرهم می‌خواهید مشکلاتتان را توی بوق و کرنا کنید و با حیثیت خودتان بازی کنید، راه درستی انتخاب کردید بازهم ژست روشنفکرانه بگیرید و درست و نادرست را با هم مخلوط کنید و مشکلات جدیدی بر مشکلات قبلی اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *