زرینه رود(جیغاتی) به سیمینه رود(تاتائو) متصل شد

jigati

این دو رودخانه که هر دو از جنوب به دریاچه ارومیه منتهی می شوند به هم متصل شده است تا مگر به این طریق مانع از تبخیر بیشتر اب گردد
عیسی کلانتری با بیان اینکه آب زرینه‌رود در جنوب دریاچه ارومیه پخش شده و تبخیر می‌شد، گفت: یکی از پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، اتصال زرینه‌رود (تاتائو)به سیمینه‌رود(جغتای) برای ورود به دریاچه ارومیه بود که این پروژه انجام شد و از روز پنجشنبه ۲۸ آبان، این آب وارد بدنه دریاچه شد.
وی با اشاره به اینکه در نتیجه اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود، ۳۰ متر مکعب آب در ثانیه وارد دریاچه ارومیه می‌شود، افزود: آب زرینه‌رود به جای اینکه تبخیر شود وارد سیمینه‌رود و از آنجا وارد دریاچه ارومیه می‌شود.
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه اتصال آجی‌چای به دریاچه ارومیه نیز به پایان رسیده است، اظهار کرد: در صورت جاری شدن آب در این رودخانه، این آب به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.
کلانتری در ادامه در مورد طرح انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه گفت: آب این رودخانه در سال ۹۸ به دریاچه ارومیه می‌رسد و در حال حاضر این پروژه در حال اجراست و حفاری تونل‌ها در حال انجام است .

cigati

دو رودخانه زرینه‌رود (تاتائو) و سیمینه‌رود(جغتای) در مجاورت هم از جنوب به دریاچه منتهی می‌شوند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که نقطه تلاقی سیمینه‌رود به دریاچه به‌دلیل تبخیر کمتر مناسب‌تر است و به همین دلیل زرینه‌رود به سیمینه‌رود متصل شده است.

با توجه به اینکه میزان اب ورودی به دریاچه اورمیه تغییر نکرده و تنها از احتمال کاهش تبخیر سخن گفته می شود لذا هنوز مشخص نیست که این اقدام چه تاثیری در نجات دریاچه اورمیه خواهد داشت و ایا اساسا این تغییر مسیر اب بر روی حوضه ابریز رودخانه زرینه رود تاثیر منفی خواهد نهاد یا خیر!

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. korkut گفت:

    بیلدنیز کیمی جیغاتی اَن آزی ایکی تاتائو بؤیوک لیکده دیر، جیغاتینین بو آغئر سو حجمی نئجه تاتائودا آخماسی بیراز زور اولاجاک آما جیغاتی داشاراک اورمو گؤلونه گیدیرسه ،زامان باخیمیندان اورمو گؤلونو ناقدر تئز جانلاندیرماسینی اینانیرام.جیغاتی اَن بویوک چایدی کی اورمو گؤلونه منتهی اولور.

  2. ocaq گفت:

    بیزیم ده امیدیمیز بودور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *