مشاهیر چهاربرج

دکتر ایرج آبرون فوق تخصص قرنیه و لیزر، رتبه یک کنکور سراسری علوم تجربی-عضو انجمن چشم پزشکی امریکا و انجمن قرنیه اتحادیه اروپا

دکتر ایرج آبرون در سال ۱۳۴۹ در چهاربرج به دنیا آمد. ایشان تحصیلات ابتدایی خود را در چهاربرج سپری می کند. معلمین ایشان در سالهای چهارم و پنجم به ترتیب، آقایان معصومی و خدامرادی اصلی ترین مشوقین ایشان در زمینه رشد و پیشرفت در تحصیل علم بوند. معلمینی که به گفته آقای آبرون تحولی عمیق در ذهنیت وی ایجاد می کنند.

ایرج آبرون تحصیلات ابتدایی را به پایان می رساند و در مقطع پنجم ابتدایی که آن زمان جزو امتحانات نهایی محسوب میشد رتبه اول منطقه را کسب می کند.

ایشان مقطع اول و دوم راهنمایی را در شهرستان ملکان و مقطع سوم راهنمایی را نیز در شهر چهاربرج سپری می کند و برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان به شهرستان میاندوآب می رود. در آن سالها نیز با رتبه ممتاز منطقه ای موفق به اخذ گواهی دیپلم خود می شود. ولی همه اینها تنها مقدمه ای بود برای پیمودن هدف اصلی ایرج که به گفته خودش تنها هدفی بود که میتوانست اشتیاق و علاقه وافرش به تحصیل علم و دانش را فرو نشاند.

آری آن اشتیاق وافر شرکت در کنکور سراسری و موفقیت در آن بود. تنها راهی که ایرج آبرون را به نیت و سرمنزل مقصود می رسانید و خستگی عمری تلاش و کوشش را در یکی از محروم ترین مناطق ایران از تنش بیرون می آورد. محرومیتی که هیچ گاه عزم و اراده ایرج را برای پیشرفت تحت تاثیر قرار نداد و از مبارزه دل سرد ننمود.

سرانجام انتظارات به پایان رسید و ایرج آبرون در کنکور سراسری گروه علوم تجربی موفق به کسب رتبه یک کشور شد و در دانشگاه تهران و در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شد.
دکتر آبرون بعد از اخذ دکترای پزشکی خود از دانشکاه تهران، در امتحان تخصصی پزشکی نیز شرکت نموده و موفق می شود در رشته تخصصی چشم پزشکی قبول شود.
ولی این پایان کار تحصیل علم برای دکتر آبرون نبود و اشتیاق و علاقه ایشان کماکان برای تحصیل علم و دانش در وجودشان موج میزد.
ایشان پس از پایان دوره تخصصی، افتخاری دیگر در کارنامه علمی خود و کارنامه علمی شهر چهاربرج ثبت می کنند؛ و آن قبولی در رشته فوق تخصصی قرنیه و لیزر با رتبه اول کشوری می باشد.

دکتر ایرج آبرون به عنوان یکی از بزرگترین جراحین قرنیه ایران هم اکنون دارای بورد تخصصی و فوق تخصصی در شهر تبریز است.
ایشان عضو انجمن چشم پزشکان ایالات متحده آمریکا و عضو انجمن قرنیه اروپا می باشد که همه ساله در کنگره های مختلف بین المللی که از سوی ارگانهای مدنظر در خارج از کشور برگزار می شود شرکت می کنند و نسبت به آخرین دستاوردهای علمی چشم پزشکی تبادل نظر می نمایند.

دکتر آبرون ازدواج کرده دارای یک فرزند دختر و یک فرزند پسر است. همسر ایشان به صورت پاره وقت در دانشگاه تدریس می کند فرزندان دکتر آبرون نیز راه پدر را در راه تحصیل علم ادامه می دهند. پسر ایشان هم اکنون در دانشگاه مونیخ آلمان در رشته پزشکی مشغول به تحصیل می باشد و دختر ایشان نیز که تنها ۹ سال سن دارد چندین جلد کتاب در زمینه موضوعات رشد و آگاهی کودکان به چاپ رسانده است. که از آنجمله می توان به کتاب زندگی کردن را یاد بگیرید، کتاب قانون مدرسه و کتاب فانوس پدربزرگ در ۳ جلد را نام برد.

دکتر آبرون در کنار علم پزشکی علاقه وافری به علوم انسانی دارد و بیشتر اوقات فراغت خود را با مطالعه کتب فلسفی، جامعه شناختی و ادبیات می گذراند. ایشان در زمینه نقد و تحلیل آثار سورئال نیز صاحب نظر می باشند و تا کنون چندین نقد و تحلیل ایشان در این موضوع در مجلات معتبر هنری به چاپ رسیده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *