کتاب ماندگار صمد بهرنگی در لیست ده کتاب برتر روزنامه گاردین جای گرفت

صمد بهرنگی

کتاب ماندگار ماهی سیاه کوچولو نوشته‌ صمد بهرنگی، نویسنده ترک، در لیست ده کتاب برتر منتقد روزنامه گاردین جای گرفته است.

این کتاب که با تصویرگری فرشید مثقالی که نشر نظر آن را منتشر کرده و به‌تازگی با ترجمه‌ آزیتا راثی توسط انتشارات تاینی‌آول لندن به زبان انگلیسی منتشر شده است، در صدر فهرست ۱۰کتاب برگزیده‌ منتقد روزنامه گاردین قرار گرفته است.

به گزارش تی آر تی فارسی، روزنامه‌ گاردین فهرستی از ۱۰کتاب‌ برگزیده‌ ادبیات کودک سراسر دنیا را منتشر کرده است که ترجمه‌ تازه‌ کتاب ماهی سیاه کوچولو در کنار کتاب‌هایی از نویسندگان برجسته جهان در صدر این فهرست آمده است. در این فهرست، کتاب‌هایی از کسانی چون شان تن، الیور، جفرز، آرون بیکر، ساتوشی کیتامارو، ویلیام گریل و دیگران دیده می‌شود که آثار برخی از آنان به زبان‌های مختلف ترجمه شده و جوایز معتبر بین‌المللی را ازآن خود کرده‌اند.

صمد بهرنگی یکی از نویسندگان شهیر آذربایجانی است که اثار وی در دوران پهلوی دوم در ایران منتشر شده است. آثار صمد بهرنگی از پرفروشترین کتابها در ایران و ترکیه می باشند. مهارت نویسنده، مضمون آثار و استفاده از فولکلور، افسانه و اساطیر ترک در آثار بهرنگی را می توان از علل گرایش خوانندگان ترکیه و جمهوری آذربایجان به این آثار برشمرد.

اثار بهرنگی به رغم برخورداری از ظرافتی کودکانه، حاوی ویژگیهایی چون دانش طلبی، اندیشیدن، مبارزه، اراده، صبر و آزادی جویی است.

صمد بهرنگی (متولد ۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز – متوفی ۹ شهریور ۱۳۴۷ رودخانه ارس)، پدر ادبیات مبارزه کودکان ایران محسوب می گردد.

مطالب مرتبط

3 دیدگاه‌

 1. رشدیه گفت:

  صمد 7ایل آنام رحمتلیگین کندیلرنده تبعید الموشده بیر ایده آغاجه واریده اونون آلتیندااتوروب کتاب یازارده بوجور آذربایجان ایتلرینه نا حق یولندا اولدیردلر.صمدروحت شاد

  • ocaq گفت:

   صمد گلیر گوله-گوله
   دؤشونده باخ قیزیل گوله
   هر الینده بیر کیتاب
   دؤندرمیش بیزیم دیله

 2. رشدیه گفت:

  هر آی لار های هر آی لار
  هر الدوزلار هر آی لار
  چمن ده بیر گول بیتیب
  سوسوزوندان هر آی لار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *