اصطلاح جالب تاریخی در میان مردم بؤیوک چاربورج: “او دده‌ن اؤلدو!”

جمشید اسفندیارینظام خان سالاری و ارباب رعیتی در چهاربرج جدا از چهره زشت خود و تاثیرات بسیار بد بر زندگی اجتماعی و روحیات مردم، هر از گاهی باعث ایجاد برخی مفاهیم و اصطلاحات جالب شده است که عمومیت استعلام آن در بین مردم چهاربرج همانند ضرب المثلهای معروف زبان ترکی است. یکی از این اصطلاحات معروف در چهاربرج جمله معروف و تاریخی “خودان عمی” در جریان اصلاحات اراضی به جمشید اسفندیاری مالک مخلوع منطقه چهاربرج است.

داستان از این قرار است که در جریان اصلاحات اراضی و تضعیف و برچیده شدن نظام خان سالاری در ایران، جمشید خان در چهاربرج حضور داشت و هنوز باور نمی‌کرد که چه اتفاق سهمگینی برایش افتاده است. از این رو همانند گذشته ها به افراد عادی و زیردستانش در چهاربرج هی دستور می‌داد و هر دفعه انتظار داشت آنها دستوراتش را اطاعت کنند. ولی خودان عمی از دستورات جمشید خان سرپیچی می‌کرد و دل پری از او داشت. جمشید هم با دیدن سرپیچی دستوراتش توسط خودان عمی سخت برآشفته و با عصبانیت او را تهدید به مرگ می‌کند و به قول چهاربرجی ها “کسه‌رم- بیچه‌رم” می‌گوید. ولی خودان عمی با خونسردی خاصی در جواب جمشید خان می‌گوید: “جمشید داها سنین او دده‌ن اؤلدو!”

بعد از گذشت سالها از این اتفاق هنوز هم مردم چهاربرج این اصطلاح را در برخورد با کسانی که مانند جمشید خان “آسارام-کسه‌رم” می گویند با نقل قول از خودان عمی به کار می‌برند.

بلکه بو یازی‌لاری دا سئوه‌سیز!

9 جاواب

 1. ایلدرم گفت:

  جمشیدخان ساقدوشلار وسولدوشاار کیمدیلر؟؟؟؟؟؟؟

 2. سوگل گفت:

  خودان عمی کیمدیر

 3. رشدیه گفت:

  خودان عمی

 4. رشدیه گفت:

  خودان عمی رحمتلیک ، صفرخان کیمین بیر مبارز علیه ظلم و ستم خوانین واریمیش.
  صفرخان رحمتلیک پیشه وری رحمتلگین افسره الوبدور.
  35ایل زندانی انقلابدا آزاد اولدور
  بو انسانه من دانشگاه تهراندا اوایل انقلابدا سخنرانی الیرده گوردیم.
  روحش شاد

 5. سارا اسفندیاری گفت:

  اولین پیشقدم در اطلاحات ارضی در ایران جمشید خان بود که اراضی خود را به کساورزان داد معلوم است که نگارنده هیچ اطلاع تاریخی از ماوقع نداشته و صرفا یک لطیفه تعریف کرده است

  • milad گفت:

   سلام اگر اماکانش هست به ای دی اینیستاگرامی بنده پیام بدین _milad.mousavi سوالی راجع به اراضی های جمشید خان دارم

 6. آرش وليزاده گفت:

  اويي کي سول طرفيندع دوروب منيم بويوک آقام دي .آدي سليم خان دي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *