اصطلاح جالب تاریخی در میان مردم بؤیوک چاربورج: “او دده‌ن اؤلدو!”

جمشید اسفندیارینظام خان سالاری و ارباب رعیتی در چهاربرج جدا از چهره زشت خود و تاثیرات بسیار بد بر زندگی اجتماعی و روحیات مردم، هر از گاهی باعث ایجاد برخی مفاهیم و اصطلاحات جالب شده است که عمومیت استعلام آن در بین مردم چهاربرج همانند ضرب المثلهای معروف زبان ترکی است. یکی از این اصطلاحات معروف در چهاربرج جمله معروف و تاریخی “خودان عمی” در جریان اصلاحات اراضی به جمشید اسفندیاری مالک مخلوع منطقه چهاربرج است.

داستان از این قرار است که در جریان اصلاحات اراضی و تضعیف و برچیده شدن نظام خان سالاری در ایران، جمشید خان در چهاربرج حضور داشت و هنوز باور نمی‌کرد که چه اتفاق سهمگینی برایش افتاده است. از این رو همانند گذشته ها به افراد عادی و زیردستانش در چهاربرج هی دستور می‌داد و هر دفعه انتظار داشت آنها دستوراتش را اطاعت کنند. ولی خودان عمی از دستورات جمشید خان سرپیچی می‌کرد و دل پری از او داشت. جمشید هم با دیدن سرپیچی دستوراتش توسط خودان عمی سخت برآشفته و با عصبانیت او را تهدید به مرگ می‌کند و به قول چهاربرجی ها “کسه‌رم- بیچه‌رم” می‌گوید. ولی خودان عمی با خونسردی خاصی در جواب جمشید خان می‌گوید: “جمشید داها سنین او دده‌ن اؤلدو!”

بعد از گذشت سالها از این اتفاق هنوز هم مردم چهاربرج این اصطلاح را در برخورد با کسانی که مانند جمشید خان “آسارام-کسه‌رم” می گویند با نقل قول از خودان عمی به کار می‌برند.

مطالب مرتبط

13 دیدگاه‌

 1. ایلدرم گفت:

  جمشیدخان ساقدوشلار وسولدوشاار کیمدیلر؟؟؟؟؟؟؟

 2. سوگل گفت:

  خودان عمی کیمدیر

 3. رشدیه گفت:

  خودان عمی

 4. رشدیه گفت:

  خودان عمی رحمتلیک ، صفرخان کیمین بیر مبارز علیه ظلم و ستم خوانین واریمیش.
  صفرخان رحمتلیک پیشه وری رحمتلگین افسره الوبدور.
  35ایل زندانی انقلابدا آزاد اولدور
  بو انسانه من دانشگاه تهراندا اوایل انقلابدا سخنرانی الیرده گوردیم.
  روحش شاد

 5. سارا اسفندیاری گفت:

  اولین پیشقدم در اطلاحات ارضی در ایران جمشید خان بود که اراضی خود را به کساورزان داد معلوم است که نگارنده هیچ اطلاع تاریخی از ماوقع نداشته و صرفا یک لطیفه تعریف کرده است

  • milad گفت:

   سلام اگر اماکانش هست به ای دی اینیستاگرامی بنده پیام بدین _milad.mousavi سوالی راجع به اراضی های جمشید خان دارم

  • Pasha گفت:

   سلام من جمشید خان مقاله ای می نویسم اگر امکان دارد به پیچ من تو اینیستا سریبزنید hpashayi

 6. آرش وليزاده گفت:

  اويي کي سول طرفيندع دوروب منيم بويوک آقام دي .آدي سليم خان دي

 7. M.h.b گفت:

  فراموش نکنید که جمشیدخان اسفندیاری بخافر خدمات و مبارزاتش با توده ای ها
  ” اشعالگران اذر بایجان و شهر ما مراعه ” پس از ازادی اذربایجان بفرمان پادشاه فقید ایران “مفتخر بدریافت درجه سرهنگی افتخاری گردیذ در حالیکه حتی سواد نوشتن نام خود را نداشت ” و نیز او اولین کسی بود که به اصلاحات ارضی شاه فقید لبیک گفت و اجازه داد روستای ورجوی که جمشیدخان مالک ان بود بین روستائیان تقسیم شود .

 8. حسن اسفندیاری گفت:

  خاک توی سرتون بااین دورغ های کثیفتان که به خانی که خودش اولین نفربودزمینهایش را ازورجوی مراغه به روستایی هاداد …..عکسشم هم اینترنت هست که باشاه انداختند همونه روز است پدربزرگ من جمشیدخان شخصی بود که درزمان قحطی بزرگ درایران که نصف مردم ایران مردن انبارها گندم شو بازکرده وبه مردم منطقه ازقبیل ملک کندی وچهاربرج وپدرهای نگارنده این سایتو دادن ونجات پیداکردن وحال دارن تشکر میکنند….😮🙁باورندارید برین ازتمام پیرمردهاوپیرزنهای منطقه ملکان ومیاندواب بپرسید آقای ناشرمن نمیدونم شما از چه فرقه ای هستید که این حرفها به دردتان میخورد لطفا این مزخرفات روحذف کنید خودتان هم میدونی دورغ هست وکارمارو به پلیس فتا ودادگاه نکشید…

 9. Pasha گفت:

  سلام شما از خاندان جمشید خان هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *