چهاربرج؛ شهر بدون سطل زباله!

چهاربرج؛ شهر بدون سطل زبالهبدون اغراق شاید بتوان گفت یکی از اصلی‌ترین و ملموس‌ترین مولفه‌های فرهنگ هر شهر، تعداد سطل زباله‌های آن شهر است. نبود سطل آشغال در معابر و مکان‌های عمومی یک شهر، کمتر از یک فاجعه نیست. ظاهر قضیه نبود سطل زباله است. ولی آنچه که در باطن قضیه امکان نمایان شدن پیدا می‌کند این است که مردم شهری که در آن سطل زباله یافت نمی‌شود اهمیتی به محیط زندگی خود نمی‌دهند، اهمیتی به بهداشت فردی و جمعی نمی‌دهند، با روش‌های زندگی جمعی آشنایی ندارند و به شکل کلی از فرهنگ شهری بسیار ضعیفی برخوردارند. این مسئله‌ای است که در چهاربرج به شکل جدی با آن درگیر هستیم.

اگر در خیابانهای  شهر چهاربرج باشید و به هر دلیلی به سطل آشغال نیاز پیدا کنید با مشکل جدی مواجه خواهید شد. اگر شخصی بخواهد در چهاربرج سطل آشغالی پیدا کند می‌بایست چند صد متر و بعضا چند کیلومتر راه را پیاده‌روی نماید تا اگر شانس با او یار باشد به یک سطل آشغال برخورد کند. در غیر اینصورت باید آن آشغال را با خود به خانه ببرد. کاری که تعداد معدودی از افراد انجام می‌دهند و خیلی‌ها نا امید شده و زباله را در سطح شهر رها می‌کنند.

چهاربرج؛ شهر بدون سطل زبالهاین مسئله باعث شده است تا مردم از جوبهای آب به عنوان سطل آشغال استفاده نمایند. انباشته شدن آشغالها در جوبهای آب نیز خود به یک مشکل اساسی برای مردم شهر چهاربرج بدل شده است. این مسئله یکی از دلایل اصلی تولید انگل‌ها و بیماری‌های متعدد و بوی تعفن مخصوصا در این فصل از سال در سطح شهر می‌باشد. شهرداری هم هر از چند گاهی با بیرون ریختن لجن و آشغال‌های جوبها که در بعضی از موارد همانجا در کنار خیابان می‌مانند، به جای درست کردن مشکل به این وضعیت دامن می‌زند و صورت و هوای شهر را نامطبوع‌تر می‌کند.

در کنار این مشکلات، به دلیل اینکه در شهر سطل آشغالی وجود ندارد تا مردم آشغال‌هایشان را در آن بریزند تا دست حیوانات موزی به آنها نرسد، سگهای ولگرد که در چهاربرج کم هم نیستند آشغالهای موجود در کیسه زباله را بیرون آورده و در کوچه و خیابان پخش می‌نمایند. مسئولین شهرداری چهاربرج هم به جای نصب سطل آشغال برای رفع این مشکل، بیشتر اقدام به کشتن این سگها می‌کنند.

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شده شهرداری در انجام این وظیفه کوتاهی کند، عدم درخواست و پیگیری مردم بوده است. این مساله وقتی تاسف بارتر می‌شود که به این واقعیت پی ببریم که هم اکنون حتی در بسیاری از روستاها هم وضعیت زباله به بدی وضعیت شهر چهاربرج نیست و مایی که ادعای شهری بودن می‌کنیم، در مورد تامین نیازهای اولیه شهری بسیار روستایی عمل کرده‌ایم!

امیدواریم که با تغییر رویکرد شهردار جدید چهاربرج نسبت به شهردارهای پیشین شاهد رفع این مشکل بهداشتی و اجتماعی در شهر شویم. معابر و مناطق مختلف و محلات گوناگون چهاربرج به شکل جدی به سطل زباله نیاز دارند. نصب سطل زباله گام اول است. مردم به مرور زمان استفاده از آن را یاد خواهند گرفت.

(با تشکر از تونجای)

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

 1. تونجای گفت:

  تشکر از ocaq
  امیدوارم که کسانی که میدونند به کسانی که نمیدونند بگند که اونا هم بدونند

 2. همشهری گفت:

  سلام یه سوال ؟ آیا میتونم بپرسم چرا اول فرهنگ مردم رو به تصویر نمیکشید ولی تا این حد با آبروی یه شهر بازی میکنید آیا مگه شهرداری چهاربرج سطل زباله فلزی نگذاشته بود ؟میدونیم که توهمه جای شهر سطل گذاشت ولی دوباره برداشت واسه بی فرهنگی بالاوبویک چهاربرج مجبور شد این کاررو بکند که امروز شده چهربرج شهر بی سطل زباله. از ماست که برماست

  • ocaq گفت:

   همشهری، بو مطلبین تیتری مسئله‌نین اهمیت‌ین گؤرستمخ اوچون سئچیلیب. بیر مقدار دا بزرگنمایی اولونوب.
   مطمئن اول، شهرداری آشغال سطلی قویسایدی، نهایت بیر گون مردم آشغاللارین اونا آتماغا قانع اولاردی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *