آغاز تدریس زبان کردی در مدارس شهرستان سقز

در اتفاقی نادر در تاریخ ایران با هماهنگی مسئولان آموزش رسمی زبان کردی در مدارس شهرستان سقز شروع شد. دانش آموزان و آموزگاران مدرسه صلاح الدین ایوبی سقز در مراسمی که به منظور رو نمایی از کتاب آموزش زبان کردی (کتاب وانه ی کوردی) برگزار شده بود، شرکت کردند. پس از پایان مراسم رونمایی دانش آموزان بر سر کلاس های درس حاضر شده و برای اولین بار به صورت رسمی آموزش زبان کردی را شروع کردند.

kurdce-saqqiz

تدریس زبان کردی با استقبال فوق العاده‌ی دانش آموزان کرد مواجه شده است.

به گفته مسئولین ادبیات اموزش و پروش شهرستان سقز، چند سال است این مطالبه به صورت جدی در آموزش و پرورش پیگیری میشود که همواره متهم به ایجاد تفرقه و تشنج شده است اما اینبار این مطالبه را از طریق مسئولین استانی و در سطح وزارت پیگیری شده که رسما در شهرستان سقز به عنوان نخستین شهر کردنشین این طرح اجرا شده است. به گفته‌ی وی حتی کسانی که در سالهای گذشته با شنیدن تدریس زبان کردی گذشته برافروخته می شدند، امروز در حمایت از این طرح دولتی و حکومتی  به تعریف و تمجید از این طرح پرداخته اند.

امید است این طرح که به دور از هر جنجالی و به ابتکار دبیران سقزی شکل گرفته است، الگویی باشد برای سایر مناطق غیر فارس نشین ایران. باشد که تمام مردمان ایران از هر قوم و زبانی بتوانند از حق طبیعی و انسانی آموزش به زبان مادری برخوردار شوند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. سعيد گفت:

    یا نمینه? کورد اؤز ديلينده اوخوسون اما بيز قالاق باخا باخا!!?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *