درباره توهین صدا و سیما به ترک‌های ایران

درباره توهین صدا و سیما به ترک‌های ایرانبا جریحه‌دار شدن غرور و احساسات مردم ترک سراسر ایران این روزها سوال‌های زیادی ذهن ما را مشغول می‌کند.

اینكه ریشه این نژادپرستی و ترك ستیزی در ایران چیست؟

چرا در صدا وسیمای یک کشور اسلامی نه در یک برنامه زنده تلویزیونی بلکه در یک برنامه تولیدی از قبل تهیه شده كه از چندین فیلتر سازمان مربوطه گذشته چنین برنامه توهین آمیزی كه مصداق نژادپرستی است پخش می شود؟

آیا عذرخواهی چاره كار و حل كننده مشكلات است؟

آیا ما در این كشور و نظام حقوقی ایران برادر ناتنی هستیم؟

و چندین سوال دیگر.

اگر به تاریخ نگاه کنیم هزار سال حکومت های ترك بر این سرزمین که نام ایران به خود گرفته حکم رانده‌اند و تمدن‌های باشکوهی خلق کرده‌اند. در قرن اخیر نیز هر گونه حرکت ازادی خواهانه و عدالت محور که دیده شود سنگینی‌اش از تركها و آذربایجان بوده است.

با نگاه به آیات قرآن این گونه حرکات توهین و تحقیر آمیز مخالف مبانی قرآنی است. آنجا که خداوند می‌فرماید:

یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم فی شعوبا و قبائلا لتعارفوا إن أكرمكم عند الله اتقاكم أن الله علیم خبیر  (حجرات 13)

ای مردم (مسلمان و غیر مسلمان) همانا شما را از مردان و زنانی آفریدیم و در ملت‌ها و قبیله‌هایی (رنگ و نژاد و زبان و فرهنگ و …) قرار دادیم تا اینکه همدیگر را بشناسید. (جایگاه علم را بیان می‌کند که به قولی همه چیز را یک نفر نمی‌تواند بداند بلکه همه چیز را همگان دانند) گرامی‌ترین شما نزد خدا باتقواترین شماست و خداوند بر همه چیز آگاه است.

حال در این آیه اگر دقت کنیم بر جایگاه بلند موضوع تقوا از بین موضوعاتی که ما در زندگی جهان امروزی با آنها زندگی می‌کنیم اشاره دارد. هیچگاه خداوند متعال در این آیه گوناگونی جوامع بشری را از هر رنگ و زبان و نژاد وغیره نفی نکرده که هیچ بلکه آن تنوع را وسیله شناخت و دانایی می‌داند.

و در نتیجه هیچ قومی یا فرهنگی بر دیگری برتری ندارد.

از طرفی خدا در آنجا که خطاب به انسان می گوید  (انی جاعل فی الارض خلیفه) همانا انسان را خلیفه و جانشین خود در زمین قرار دادم. پس هیچ کس نمی‌تواند هیچ کس دیگر مورد توهین و استهزاء قرار دهد، چون گویی به خدا توهین شده است.

نتیجه اینکه ضمن محكوم كردن توهینی که به مقام والای انسانیت و به غرور یک ملت توسط مدیران برنامه فیتیله در رسانه ملی یک کشور شده باید گفت مسئله در یك توهین ساده خلاصه نمی‌شود و ریشه در تبعیض و ترك ستیزی‌ای دارد كه در سیستم دولتمداری كشور ایران نهادینه شده است. اگر به فكر حل مشكل هستیم باید ریشه‌ای‌تر برخورد كرد و با قبول وجود تبعیض آن را از بین برد.

امید است دولت و حكومت ایران با رسیدگی به ریشه‌ها و دست‌های موجود در موضوع هتک حرمت وارده و سایر جوانب تبعیضات زبانی، فرهنگی و سیاسی در قبال ترك‌ها، جلوی بروز موارد مشابه را بگیرد و همچنین گامی در راستای عدالت قومی و ملی برداشته باشند.

مطلب رسیده به وبسایت اوجاق با امضای “جمعی از فعالین فرهنگی شهر چهاربرج

مطالب مرتبط

6 دیدگاه‌

 1. ahmad گفت:

  ساغ اولسون قارداشلیق، وار اولسون یولداشلیق ، باریش، اؤلوم اولسون نژادپرستلیگه.
  ساغ اولون یازیچی لار…

 2. mahsan گفت:

  fasa tohin kardan
  chera torka tarsidan va khamosh shodan
  tarsoha

 3. mahsan گفت:

  fagat harf mizanid tarsoha

 4. mahsan گفت:

  yaran sattarkhan koooooooooooooooo

  1000nafar 2000nafar
  kam hastid
  tarsohaye bozdel

 5. ocaq گفت:

  مهسان عزیز نوشته های شما به دور از ادب و رعایت انصاف است به نظر میرسد شما کاسه داغ تر از آش شده و سعی دارید آرامش و منطق موجود در وبسایت اوجاق را به هم بزنید. ترس و نگرانی چیزی است که در نوشته های شما دیده می شود. آرام باشید و کمی منطقی به قضایا نگاه کنید. ستارخان و یارانش به رحمت خدا رفته اند .الان دوران جدیدی شروع شده است.

 6. رشدیه گفت:

  آگاهی چشم اسفندیار خودکامگان.
  آذربایجان از مسیر مدنیت ودموکراسی
  به خواسته های فرهنگی خود خواهد رسید.
  ضمنا ستارخان سردار ملی بود.
  روحش شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *