درد دلهای فرامرز مختاری هنرمند اهل یاریجان در اوجاق/مشکل بیمه و بازنشستگی اساسی ترین چالش هنرمندان منطقه است

vcvc

آقای فرامرز مختاری هنرمند اهل روستای یاریجان میاندوآب است که از نوجوانی علاقه زیادی به موسیقی و بویژه ساز “بالابان” پیدا نموده و در نزد استاد “محسن مختاری” شروع به فراگیری موسیقی می نماید. او در نواختن هر دو ساز سرنا/زیرنا و بالابان مهارت دارد ولی علاقه او بیشتر به نواختن ساز بالابان می باشد. شغل اصلی آقای مختاری کشاورزی است ولی علاقه زیاد وی به موسیقی سبب شده تا در کنار کشاورزی به موسیقی و ایفای آن در مجالس عروسی نیز همت گمارد.
او که به گفته خودش قبل از انقلاب اسلامی شروع به نوازندگی و فعالیت در عالم موسیقی نموده است، بزرگترین مشکلش را همانند دیگر هنرمندان هم ردیفش کهولت سن و مشکل بیمه و بازنشستگی می داند. امید است که مسئولین امر بویژه اداره ارشاد و متولیان هنر و فرهنگ در جامعه دست به دست هم دهند و در کنار ارج نهادن به میراث والای این عزیزان گره از مشکلات ایشان باز نمایند. شاید روزی فرا برسد که صدای سرنا و بالابان این عزیزان را تنها در فیلمها بتوانیم گوش دهیم.
از جمله آهنگهایی که آقای مختاری نواختنش را بسیار دوست می داشت می توان به: یئده ک لی- جیرانی- قوبا- مغانی- کرمی- قهرمانی- آت اوستو کور اوغلو- قایتارما کوراوغلو و جنگی کوراوغلو اشاره کرد.

21,m.jpgnbvدر آخر به رسم ادب، و بنا بر قولی که به آقای مختاری داده بودیم یادی از زنده یاد آشیق بهروز فرجی، آشیق هدایت مهری و آقای امیری نموده و از ایشان کمال تشکر را به خاطر حمایتهای بی دریغشان از نوازندگان این خطه مینمائیم و برای تمام هنرمندانی که موسیقی ترک سرزمینمان را برای زنده ماندن در شانه هایشان یدک می کشند آرزی توفیق و آرامش خاطر داریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *