نقدی بر یکی از مصوبات اخیر مجلس

قاچاق-سیگار-از-ایران-به-ترکیه
هر پاکت سیگار داخلی 200 تومان و هر پاکت سیگار خارجی 1000 تومان گران شد

براساس مصوبه نمایندگان مجلس در قالب لایحه بودجه 95، هر نخ سیگار تولید داخل 100 ریال و هر نخ سیگار وارداتی مبلغ 500 ریال گران شد!

این لایحه دولت و تصویب آن توسط مجلس فی النفسه بد نیست. اما برای اجرای منطقی و اصولی و نتیجه بخش  هر مصوبه ی کارگشایی باید زیرساخت های لازم برای اجرای آن فراهم باشد که مع الاسف در مورد این لایحه زیرساخت بسیار ضروری ریشه کن کردن معضل قاچاق سیگار فراهم نشده است.
بیش از 85% بازار سیگار ایران را سیگارهای قاچاق تشکیل میدهد با این وصف این مصوبه گران کردن سیگار با افزایش بیش از حد بهره وری سیگار قاچاق باعث رونق کسب و کار قاچاقچیان سیگار میشود. همانطور که می دانیم قاچاقچیان و گاها تروریستی (پژاک) حواشی مرز استان آذربایجان غربی از سمت ایران و گروههای قاچاقچی سلیمانیه، اربیل و گروه تروریستی پ.ک.ک از سمت عراق عمده ترین قاچاقچیان سیگار هستند بنابراین با این لایحه عجولانه دولت روحانی قاچاقچیان صاحب درآمد های هنگفتی خواهند شد و بخش زیادی از این درآمد ها صرف تقویت تروریستها و رونق بیش از پیش قاچاق، علاوه بر حوزه سیگار در سایر حوزه ها نیز خواهد شد.

چشم انداز آینده قاچاق در استان آذربایجان غربی:
در نیمه اول دهه هفتاد دولت وقت رفسنجانی در جهت افکار شونیستی، تورک هراسانه و تورک ستیزانه بیش از ششصد هزار نفر از مهاجرین عراقی را در استان آذربایجان غربی سکونت داد و بعد از این زمان معضل قاچاق در این استان به شدت رونق پیدا کرد تا حدی که باعث فلج شدن غیرقابل بازگشت اقتصاد این استان شده است.
در یک برهه ای دولت به صورت مقطعی و غیر سازمانی معضل قاچاق را در این استان محدود کرد و درنتیجه این عمل غیر اساسی دولت گروه تروریستی پژاک سر برآورد و دولت از ترس کشیده شدن جنگ از کوهستانها به داخل شهرها و به تبع آن بروز جنگ  داخلی کانال قاچاق را تا حدی برای گروههای فوق  الاشاره آزاد گذاشت. و با سهل انگاری های سهوی یا غیر سهوی دولت معضل قاچاق توسط قاچاقچیان این استان به شدت ریشه دوانده و تبدیل به علفهای هرز از نوع بسیار موذی شده است که مبارزه و ریشه کن کردن آنها به یک برنامه مدون و سازمان بندی شده احتیاج دارد.
نویسنده: علی رحمتی

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. رشدیه گفت:

    در کشور ما ایران قاچاقچی وجود ندارد
    اینها تجار محترمی هستند که به دلیل وجود مشکلات عدیده بر سر راه واردات
    مجبور به انتقال کالاهای خود از مسیر کوهها می شوند.
    وگرنه همین سیگار و سایر کالاهایی که قاچاق محسوب می شوند خیلی راحت قابل تهیه هستند.بنابر این لفظ قاچاق و قاچاقچی بی احترامی به این افراد محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *